Czy będzie weto?

Polsko-węgierskie weto dla nowego budżetu unijnego i dla funduszu odbudowy (łącznie 1 bilion 800 mld. euro) ciągle wzbudza emocje. Po polskiej stronie niekiedy też pewne obawy. Wyraziłem je niedawno, gdyż jak uczy doświadczenie z lojalnością premiera Orbana w ważnych dla rządu PiS chwilach bywa różnie.

Oficjalnie Orban zgłosił weto, bo jakoby „Bruksela” pod groźbą wstrzymania wypłat chciała wymuszać na krajach członkowskich swoją politykę migracyjną. Jako żywo jednak w rozporządzeniu dotyczącym powiązania nowego budżetu z praworządnością, nie ma ani słowa o uchodźcach! Orban musiał też odebrać sygnały niezadowolenia ze strony swoich prawicowych sojuszników, bo skoro weto, to nie ma budżetu, tylko prowizorium i nie ma funduszu odbudowy, a to oznacza, że nie ma pieniędzy, których cała, wyniszczona COVID-em Europa wyczekuje jak zbawienia.

W efekcie już po dwóch dniach zaczął machać gałązką oliwną. „Trzeba kontynuować negocjacje i na koniec się porozumiemy” – powiedział w Radiu Kossuth…

Pisząc kilka dni temu o jego wecie uprzedzałem, że premier Węgier w każdej chwili może uznać, że mimo wszystko warto uzyskać miliardy euro ze wspólnej unijnej kasy… Tym razem jednak nasza porażka nie wyniesie aż 1:27, lecz tylko 1:26.

Jak się okazuje nie jestem sam. Moje obawy podziela pani Edit Zgut, węgierska politolożka i doktorantka Polskiej Akademii Nauk. (GW)

I ona spodziewa się, że najpewniej Viktor Orban cofnie weto, a jednocześnie w kraju ogłosi swoje wielkie zwycięstwo.

Co prawda nie ze wszystkimi jej tezami się zgadzam, ale z tą, tak. Przede wszystkim mam inne zdanie na temat gotowości do widocznej podobno unijnej skłonności do rozwodnienia drażniących polską i węgierską prawicę zapisów. Otóż uważam, że jeśli chodzi o PE jest odwrotnie – takiej determinacji w obronie twardych zapisów o powiązaniu wypłat z budżetu Unii z praworządnością nigdy wcześniej w parlamencie, a więc w instytucji sprawującej autentyczną władzę w UE, nie obserwowałem.