Debata „Przyszłość Europy a przyszłość Polski”

Dziś w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej Prof. Bogusław Liberadzki uczestniczył w debacie „Przyszłość Europy a przyszłość Polski”. Była ona głównym punktem Regionalnego Forum Dyskusyjnego organizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współuczestnikami debaty byli : Dariusz Rosati – Poseł do Parlamentu Europejskiego (PO),  Olgierd Geblewicz -Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,  dr hab. Marta Witkowska –  Uniwersytet Warszawski. Moderatorem dyskusji była redaktor Barbara Włodarczyk z TVP.

Jednym z wielu tematów poruszonych w debacie była sprawa Brexitu. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa ,że nie jest do końca pewne czy on nastąpi. Informacje docierające z piątej rundy negocjacji wskazują, że warunki wyjścia są za trudne dla Wielkiej Brytanii, a konsekwencje są zbyt bolesne – szczególnie finansowe.

Zdaniem Bogusława Liberadzkiego Unia Europejska nie jest w kryzysie tylko obecne czasy są pełne wyzwań, a jej zasadniczymi celami są : pokój, rosnący dobrobyt, solidarność wsparcia biedniejszych przez bogatszych, konkurencyjność globalna, bezpieczeństwo, dostępność do edukacji i  przestrzeganie prawa.