Kiedy kwitną kasztany…

Jak zwykle o tej porze roku bez mała 300 tys. abiturientów kończy edukację na poziomie średnim i staje przed najważniejszym egzaminem, przed MATURĄ. Im lepszy wynik osiągną, tym drzwi na wyższe uczelnie otworzą się szerzej, tym odważniej będą mogli kreślić plany na dalsze życie.
W tym roku, jak wszyscy wiemy, naturalna nerwowość związana z maturą spotęgowana była niepewnością, czy ona w ogóle się odbędzie. Trwający bez mała miesiąc strajk nauczycielski groził uczniom niedopuszczeniem ich do tego egzaminu z przyczyn formalnych. Na szczęście nauczyciele potrafili przedłożyć interes i powodzenie swych uczniów ponad własne potrzeby i zawiesili strajk. Zatem matury czas zacząć!
Aż 95 proc. tegorocznych maturzystów chce rozpocząć studia. Co piąty z nich planuje, że studia będzie łączyć z pracą. Swoją drogą aż 60 proc. studentów i tak w trakcie studiów pracuje – nie tylko dlatego, żeby zdobyć pieniądze na swoje potrzeby, ale też, żeby już w trakcie nauki nawiązywać kontakty niezbędne w przyszłej pracy.
Najpopularniejsze kierunki – nadal studia humanistyczne: administracja, dziennikarstwo, socjologia, pedagogika, psychologia, politologia, prawo. Studia techniczne i medyczne, to druga pozycja na liście marzeń tegorocznych maturzystów.
Wszystkim im życzę powodzenia. Zdajcie jak najlepiej i zdobywajcie świat!