Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej

W polityce rolnej Unii Europejskiej powinien dokonać się zwrot – przekonują uczestnicy sobotniego „Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej”, który odbył się w Sejmie. Kongres zorganizowały SLD oraz Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE.

Zaprosiliśmy dzisiaj przedstawicieli wsi polskiej, rolników, producentów, ale także ludzi pracujących dla sektora rolnego i mieszkających na wsi na rozmowę pod hasłem Kongres Wsi Polskiej w Unii europejskiej. Dwa wiodące tematy: pierwszy – dopłaty rolne po ewentualnym Brexicie, drugi – żądanie zwrotu w polityce UE w zakresie rolnictwa” – mówił wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki na konferencji prasowej Sejmie.

Jak zaznaczył, zwrot w unijnej polityce rolnej powinien dotyczyć: „skończenia z niesprawiedliwymi cenami narzucanymi przez wielkich odbiorców, skończenia z kumulacją w ograniczonych rękach całych sektorów rolnych, ustalenia – gdy trzeba będzie nawet w sposób kartelowy – cen dla rolników zawsze powyżej kosztów opłacalności”.

Rolnicy nie przychodzą po prośbie, oni przychodzą z żądaniem. Chcą mieć uczciwe warunki do prowadzenia swojej działalności. Zarówno w tym wielkim wymiarze produkcji żywności dla każdego z obywateli UE, jak i w wymiarze godnego źródła utrzymania swojej rodziny. O tym dziś dyskutujemy. Te postulaty wyjdą na zewnątrz i do Parlamentu Europejskiego i do Komisji Europejskiej” – mówił Liberadzki.

Cezary Olejniczak zaznaczył, że debata w Sejmie dotyczy także polityki krajowej. „Dyskutujemy o zróżnicowaniu polskiego rolnictwa, o obszarach, które są wykluczone, o nierównym dostępie do komunikacji, do służby zdrowia, edukacji, pomocy społecznej. Rozmawiamy też o polityce senioralnej, bo Polska wieś od lat się starzeje, i to ludzie lewicy na polskiej wsi zauważają” – mówił polityk SLD.

Jak mówił, „polska wieś to nie tylko prawica, to nie tylko Kościół katolicki”. „To również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Ludowych Zespołów Sportowych, Ochotniczych Straży Pożarnych i tam są ludzie lewicy. Ci ludzie przyjechali dzisiaj na zaproszenie SLD i europejskich socjalistów do polskiego parlamentu, żeby o tych problemach w swoich regionach powiedzieć” – mówił Olejniczak.

Olejniczak wyraził nadzieję, że premier Beata Szydło i rząd usłyszą o problemach, które są podejmowane na Kongresie. „Mamy świadomość, że tych problemów nie można rozwiązać działając tylko w Polsce. Oczekujemy od rządu dobrej współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem europejskim oraz Radą” – powiedział Liberadzki.

Polityk SLD Tomasz Krzesiński mówił, że podczas Kongresu padają też postulaty, aby w większym stopniu na polskiej wsi wykorzystać spółdzielczość produkcyjną, która – mówił – w ostatnich latach została bardzo zaniedbana.

„Mówimy również o rezerwach, które można wykorzystać do rozwoju polskiego rolnictwa i do zwiększenia polskiej konkurencyjności. Domagamy się od rządzących, by polskie rolnictwo traktowano jednakowo. Dzisiaj różnicuje się gospodarstwa indywidualne od gospodarstw spółdzielczych, czy tych, które powstały z podziału bądź likwidacji PGR” – mówił Krzesiński.

/www.parlamentarny.pl   zdjęcia www.sld.org.pl/