Kto z Polski ma szanse zostać nowym unijnym komisarzem? Rozmowa dla Super Expressu

Rozmowa z red. Tomaszem Walczakiem dla Super Expressu

– „Rzeczpospolita” podaje, że wśród polskich kandydatów na komisarza europejskiego są Krzysztof Szczerski, Konrad Szymański, Jadwiga Emilewicz, Jerzy Kwieciński, Adam Bielan, Jacek Saryusz-Wolski oraz Ryszard Czarnecki. Na doświadczony nos europosła, kto z nich ma największe szanse?
Bogusław Liberadzki: – Wydaje się, że przy wyborze polskiego komisarza będzie zasada, że im mniej kto był włączony w spory między rządem a Unią Europejską, tym jego szanse na wybór są większe.
– Patrząc na nazwiska potencjalnych kandydatów, to kryterium spełniają tylko pani Emilewicz i pan Kwieciński.
– I coś może być tu na rzeczy. Oboje nie są posłami, co w tym wypadku przemawia na ich korzyść. Na pewno każde państwo musi mieć swojego komisarza, ale w przypadku pozostałych kandydatów może im być trudniej uzyskać nominację. Zwłaszcza że sama procedura wyboru jest trudna. Każdego z kandydatów czeka przesłuchanie przed odpowiednią – w zależności od portfolio komisarza – komisją. Potem jest głosowanie członków danej komisji i może się zdarzyć, że któryś z naszych kandydatów nie uzyska zgody europosłów. Ale to oczywiście zależy, kogo rząd jako kandydata wystawi.
– W kuluarowych rozmowach słychać, czy PiS pójdzie łatwiejszą ścieżką i wystawi osobę mniej kontrowersyjną, czy jednak postawi na kandydata konfrontacyjnego?
– Myślę, że PiS postawi jednak na kandydata bardziej koncyliacyjnego. Musimy pamiętać, że zatwierdzanie kandydatów na komisarzy będzie miało miejsce w październiku, czyli w końcówce kampanii wyborczej w Polsce, i nie sądzę, żeby PiS chciał ryzykować porażkę swojego kandydata w tym gorącym okresie i dać powód do krytykowania swojej polityki w Unii Europejskiej. Ale zobaczymy, czy strategia, którą przyjmie tu rząd da większość jego kandydatowi.

Źródło:

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/boguslaw-liberadzki-o-kandydatach-pis-na-unijnego-komisarza-wywiad-aa-TQjM-yDNf-LHJJ.html