NIECH SIĘ ŚWIĘCI 1 MAJA

Kolejny rok obchodzimy 1 Maja w warunkach szczególnych. Niejeden świętuje Święto Pracy bez pracy. Drugi rok z rzędu nasze życie zostało wyhamowane przez podstępnego, śmiertelnie groźnego choć niewidzialnego wirusa. Konieczne stały się – niezbędne, choć trudne do zaakceptowania – zarządzenia zamrażające gospodarkę. Nie działają zakłady usługowe, wiele firm bankrutuje, sparaliżowana jest działalność kulturalna, turystyka, hotelarstwo, gastronomia, w nienormalnych, drastycznie ograniczonych warunkach funkcjonuje transport zbiorowy.

Miliony drobnych przedsiębiorców, właściciele małych firm, rodziny utrzymujące się ze wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej ponoszą ogromne koszty, których przecież nie rekompensuje pomoc państwa. Dobrze, że jest – ulgi w opłatach stałych, odłożone w czasie daniny pozwalają trwać, dają nadzieję na doczekanie lepszych czasów. Ogromną pomoc otrzymujemy z Unii Europejskiej. Liczne ułatwienia likwidujące ograniczenia biurokratyczne, ulgi, dotacje, pomoc finansowa, niskooprocentowane, długoterminowe kredyty ratują przed kompletną klęską całe branże.

Za sprawą epidemii tegoroczne Święto Pracy nie jest uśmiechnięte jak zwykle. Nie zapominajmy jednak, że nawet po największej burzy świeci słońce. I tym razem tak będzie! Nie zapominajmy, że 1 Maja to również dzień naszego wstąpienia do Unii. Mija już 17 lat od tego historycznego wydarzenia, które odmieniło nasze życie. Na każdym kroku widzimy tego materialne dowody – piękniejące miasta, nowoczesna infrastruktura, poczucie, że nie jesteśmy sami.

Przed nami jednak kolejna ważna decyzja: ratyfikowanie przez Sejm Funduszu Odbudowy, który pozwoli wspólnocie, a więc także i nam podnieść się po uderzeniu pandemii. Mam nadzieję, że Sejm podoła temu patriotycznemu i historycznemu obowiązkowi. Wierzę też, że Polska będzie krajem praworządnym, a tym samym nie będzie żadnych przeszkód, by te życiodajne fundusze do nas napłynęły. Życzmy sobie tego. Pokonajmy wirusa i budujmy Polskę nowoczesną, mądrą, zasobną, europejską. Taką, w której tradycyjne: „Niech się święci 1 Maja” będzie brzmiało radośnie i silnie.