Profesor Liberadzki z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Od 28 do 30 października Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Prof. dr hab. Bogusław Liberadzki uczestniczył w wizycie Grupy Przyjaźni UE-UAE w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).

W pierwszym dniu wizyty Prof. Liberadzki spotkał się z dr Amal Abdullah Al Qubaisi, Przewodniczącą Federalnej Rady Narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dyskutowano nad wieloma kwestiami, takimi jak wizja ZEA, aby stać się z kraju uzależnionego od paliw kopalnych krajem promującym energię odnawialną. Wśród innych tematów omawianych z jej ekscelencją znalazły się m. in. współpraca między UE a ZEA w zakresie cyfryzacji i dekarbonizacji w transporcie. Na zakończenie spotkania dr Amal Abdullah Al Qubaisi podpisała z delegacją memorandum porozumienia promujące przyjaźń między UE a ZEA.

Wizyta w Generalnym Urzędzie Lotnictwa Cywilnego była pierwszą pozycją na wypełnionej po brzegi agendzie drugiego dnia wizyty. Delegacja obejrzała prezentację strategii rozwoju dwóch głównych linii lotniczych Zjednoczonych Emiratów Arabskich- Emirates i Etihadu. Późniejsza dyskusja skupiła się na wpływie coraz większego udziału tych dwóch linii lotniczych na unijnym rynku oraz konkurencji między głównymi europejskimi przewoźnikami, takimi jak Lufthansa czy LOT, a przewoźnikami z krajów Zatoki Perskiej. W trakcie podsumowania spotkania omówiono negocjowane obecnie porozumienie w sprawie przestrzeni powietrznej UE-ZEA.

Następnie delegacja udała się z wizytą do Masdar City, które jest największym na Bliskim Wschodzie eksporterem energii odnawialnej. Firma ta jest wiodącym deweloperem i operatorem projektów dotyczących dostępu do energii społeczności oddalonych od sieci dystrybucji energetycznej i redukcji emisji dwutlenku węgla. W tym samym miejscu znajduje się również siedziba Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), w której delegacja została przyjęta przez dyrektora generalnego Pana Adnan Z. Amin, który przedstawił cele i zadania tej międzynarodowej agencji.

Pod koniec wizyty w ZEA delegacja dostąpiła zaszczytu spotkania się z Jego Ekscelencją Księciem Koronnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mohammedem bin Zayed bin Sultan Al-Nahyan. Jego Ekscelencja podkreślił, że świat się zmienia i powinniśmy pomyśleć o przyszłości oraz stwierdził, że Bractwo Muzułmańskie jest źródłem terroryzmu. Dyskusja między delegacją a następcą tronu, w której Profesor Liberadzki odegrał główną rolę, jako najwyższy rangą członek delegacji PE, trwała 40 min, co jest wyjątkowym wyróżnieniem.

Te dni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pokazały, że Unia Europejska jest kluczowym graczem na świecie, a dzięki ścisłej współpracy możemy osiągnąć wspólne cele w zakresie bezpieczeństwa, czy energii odnawialnej.

Spotkanie z Przewodniczącą Federalnej Rady Narodowej, po którym podpisano memorandum porozumienia.

Prof. Liberadzki dyskutuje z Drugim Wiceprzewodniczącym Federalnej Rady Narodowej Abdulem Azizem Abdullahem Salimem Jassem Al Zaabi na temat przyszłości współpracy UE-ZEA

Prof. Liberadzki w Głównym Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Prof. Liberadzki z Jego Ekscelencją Szejkiem Nahyan bin Mubarak Al Nahyan Ministrem Tolerancji

Prof. Liberadzki rozmawia z dr Amal Abullah Al Qubaisi, Przewodniczącą Federalnej Rady Narodowej ZEA