Raport dotyczący 100 najbardziej wpływowych europarlamentarzystów

„100 najbardziej wpływowych europarlamentarzystów. 7 z Polski”

/”Rzeczpospolita”

Wraz z kończącą się kadencją Parlamentu Europejskiego sporządzono raport dotyczący 100 najbardziej wpływowych parlamentarzystów. Wśród nich znalazło się siedmioro polityków z Polski.

Badanie pokazuje, które państwa wywarły większy lub mniejszy wpływ na politykę europejską za pośrednictwem Parlamentu Europejskiego.

Ocena opiera się na zebranych wszystkich dostępnych informacjach dotyczących różnych działań każdego z posłów w PE w trakcie wykonywania przez nich mandatu. Oceny opierają się na trzech głównych kategoriach: bezpośrednie kształtowanie sprawozdań Parlamentu, role kierownicze w organach parlamentarnych oraz siła grupy politycznej danej osoby.

Autorzy podkreślają, że ich raport nie jest oceną najlepszych i najgorszy parlamentarzystów. „Dobry i zły to przede wszystkim kwestia perspektywy, w zależności od poglądów i interesów politycznych”.

Największy wpływ w związku z zajmowanym stanowiskiem wywarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Drugie miejsce zajął lider PPE Manfred Weber, a trzecie przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej Roberto Gualtieri.

W pierwszej dziesiątce jest Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych. W pierwszej setce jest łącznie siedmioro polityków z Polski. Oprócz Hübner znaleźli się także: Jerzy Buzek, Czesław Siekierski, Bogusław Liberadzki, Zdzisław Krasnodębski, Tadeusz Zwiefka i Ryszard Czarnecki.

Autorzy raportu przyjrzeli się również wpływom poszczególnych państw. Najbardziej wpływowi byli Niemcy, co wynika z faktu, że jest to największa grupa narodowościowa w PE. Na kolejnych miejscach są: Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Polacy, Rumuni i Holendrzy.

Aby czynnik populacji danego państwa nie miał wpływu, sprawdzono jaki był średni wpływ jednego posła. Wówczas najbardziej wpływowi byli przedstawiciele Belgii, Czech i Finlandii.

Rzeczpospolita 

Ranking