Świnoujście

Świnoujście.Nasze miasto.pl  /14.05.2019 r. /

Wybory do europarlamentu, zdaniem prof. Liberadzkiego, dla Świnoujścia są szansą na efektywne sfinansowanie i rozliczenie budowy tunelu, która jak każda inwestycja niesie wiele wyzwań.

– Dla Świnoujścia, wybory oznaczają szanse na dopełnienie tego, by stała przeprawa była efektywnie sfinansowana i rozliczona. Pamiętajmy, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem – mówił prof. Bogusław Liberadzki podczas spotkania z mediami w Świnoujściu. – To na przykład przekroczenie kosztów, co jest bardzo prawdopodobne, ale także zakwestionowanie systemu i sposobu finansowania przez komisję europejską. Będziemy musieli dołożyć wszelkiej staranności, by ta obiecana kwota 180 mln euro na pewno wpłynęła, a w przypadku uzasadnionego wzrostu kosztów możemy mówić o zwiększeniu poziomu dofinansowania, trzymając się proporcji 84% finansowania z funduszy europejskich.

Poseł Parlamentu Europejskiego zaznaczył także, iż przyjęty sposób finansowania budowy stałego połączenia między wyspami również wymaga jeszcze pracy.

– Kolejna rzecz będzie związana z kwestią powyborczą, to podział części polskiej. Wiemy, że tendencja rządu będzie taka, by cały ciężar, zwłaszcza kosztów dodatkowych też zrzucić na Świnoujście i mieszkańców Świnoujścia. Ta przeprawa, to część składowa drogi ekspresowej S3, a do budowy dróg ekspresowych, samorządy się nie dokładają. Poza tym, co było umówione między rządem, a samorządem, warunków będzie trzeba dotrzymać, jednak nadwyżkę kosztów powinien pokryć rząd – wyjaśnił prof. Liberadzki.