Uwaga, zakręt!

W odstępie kilku dni na autostradzie A4 koło Jarosławia doszło do dwóch wypadków autokarów, w których zginęło łącznie sześć osób! Wypadki miały miejsce dokładnie w tym samym miejscu i prawdopodobnie w tych samych okolicznościach. „Piszę „prawdopodobnie”, gdyż szczegółowych okoliczności drugiego wypadku jeszcze nie znam. Nie trudno je sobie jednak wyobrazić, tym bardziej, gdy patrzymy na załączone zdjęcie miejsca zdarzenia. Otóż oba autokary dokładnie w tym samym miejscu wpadły do tej samej dziury, którą utworzono formując nasypy zjazdowy i wyjazdowy do i z „Miejsca Obsługi Pasażerów”, czyli z autostradowego parkingu po prostu. Kierowcy prawdopodobnie za późno zdecydowali o postoju i wjechali w zakręt zbyt szybko, albo w ogóle jechali za szybko.

Inżynieria drogowa jednak dlatego jest nauką i sztuką jednocześnie, gdyż powinna przewidywać zachowania kierowców – także nieracjonalne. A może nawet przede wszystkim nieracjonalne. Powinna w zarodku likwidować niebezpieczeństwo, albo przynajmniej w znacznym stopniu je niwelować. Rozumiem, że profilując nasypy ów dół „sam tak jakoś wyszedł”. Słyszę, że żeby zapobiec następnym nieszczęściom planuje się postawić znak ograniczający prędkość. To można, a nawet trzeba zrobić.

Przede wszystkim jednak – teraz doraźnie, a w zaleceniach do projektowania na stałe – znieść w ogóle możliwość takiego wykonania drogi. Między zjazdem a wyjazdem nie powinno być żadnej dziury czy rowu przeciwczołgowego wzdłuż drogi! Z góry wiadomo, że w określonych okolicznościach, które zresztą nie tak trudno sobie wyobrazić, będzie to śmiertelne pułapka.

Proponuję pilnie to zmienić – to i wszystkie inne podobne miejsca, należy wyprofilować ponownie, zasypując dziury odpowiednimi pod względem wytrzymałości i przepuszczalności wód opadowych, materiałami. A na przyszłość nie tolerować takich pułapek już na desce projektowej.

Niech Minister Infrastruktury przeprowadzi audyt takich miejsc. Może to złagodzi skutki wypadków oraz obniży koszty wypłacanych odszkodowań.